Ik ga op reis en ik neem mee… zeven leestips van de redactie
Welke boeken zou je volgens de redactie van NextConomy eigenlijk moeten lezen deze zomer? En vooral: waarom? Zeven redacteuren doen een boekje open over hun favoriete (vak)literatuur.
Leestip van Marleen Deleu
Het boek dat ik aanraad om te lezen is ‘Workforce Ecosystems’ van o.a. professor Elizabeth Altman. Een must voor iedereen die strategisch met een organisatie bezig is, als bedrijfsleider, hr-directie, lid van de raad van bestuur, CFO, CTO, … Maar ook voor politieke beleidsmakers, academici aan hogescholen en universiteiten met opleidingen voor toekomstige managers, legal advisors, en (zeker) voor wie rapporten over de Belgische arbeidsmarkt schrijft.
Organisaties zijn immers meer dan een verzameling van alleen maar de mensen die op de loonlijst staan. Het zijn talent-ecosystemen, waar kennis en kunde voortdurend in- en uitstromen. Deze realiteit vereist nieuw leiderschap, nieuwe manieren van werken en organiseren van werk. Een van de beste boeken over Total Talent Management, als enige duurzame hr-strategie voor organisaties.
Workforce Ecosystems: Reaching Strategic Goals with People, Partners, and Technologies
- Auteur(s): Elizabeth J. Altman (met David Kiron e.a.)
- Uitgeverij: MIT Press (MIT Press Ltd)
Leestip van Jean-François Dinant
‘The One Thing’ van Gary W. Keller en Jay Papasan lijkt misschien wat ‘te’ klassiek, maar volgens mij blijft het boek zeer relevant.
- Wat ik uit dit boek onthoud, is de eenvoudige maar krachtige aanpak: mij focussen op het essentiële, op dat ene doel dat de grootste impact zal hebben op mijn resultaten (zowel privé als professioneel).
- Waarom is het nog steeds relevant: Dat geldt des te meer wanneer ik de lijst maak van de vele prioriteiten en afleidingen in mijn dagelijkse leven. Sinds ik dit boek heb gelezen, probeer ik elke dag te bepalen wat echt telt en het overbodige te schrappen.
- Gratis boeken (ja, dat bestaat): Ik heb dit boek herontdekt via het prachtige initiatief ‘LireLireLire‘ (ook met een selectie boeken in NL & ENG), gelanceerd door Giles Daoust in 2025, dat tot doel heeft om duizenden boeken gratis aan te bieden in België. De actie wordt in 2026 opnieuw gelanceerd…
The One Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary Results
- Auteur(s): Gary W. Keller & Jay Papasan
- Uitgeverij: Bard Press (VS), internationaal uitgegeven
Leestip van Nathanëlla Monsaert
Denk jij ook dat je alles kunt en moet doen? En maakt je dat ongelukkig? Journalist Oliver Burkeman geeft je in zijn boek ‘De 4 weken reset’ 28 inzichten waardoor je inziet dat het leven net leuker is wanneer het imperfect is.
De auteur raadt je aan om elke dag een hoofdstuk te lezen en dat 28 dagen lang. Verwacht geen concrete tips, die zijn er niet. Je moet eruit halen wat jou aanspreekt. Neem dus een potlood bij de hand, en onderlijn de passages die voor jou belangrijk zijn. Zodat je die achteraf gemakkelijk kan herlezen en herlezen … tot ze in je onderbewustzijn gesetteld zijn.
Maak komaf met het impostersyndroom, hou elke dag een done-lijst bij, doe dingen voor je plezier … En word vooral aardiger voor jezelf.
De 4 weken reset (Meditations for Mortals)
- Auteur: Oliver Burkeman
- Uitgeverij (NL): Maven Publishing
Leestip van Barbara Uyttendaele
Het boek dat ik graag gelezen heb, en nog regelmatig ter hand neem, is ‘Onderstroommanagement’ van Jan ter Bogt en Siets Bakker.
Het boek nodigt leiders uit om bij problemen en uitdagingen verder te kijken dan wat direct waarneembaar is. Praktisch en duidelijk geschreven, biedt het concrete handvaten om in de eigen organisatie aan de slag te gaan: voorbij symptoombestrijding de diepte in om de oorzaak van de symptomen aan te pakken. Het boek bevat verschillende casussen die het belang en de praktische toepasbaarheid van onderstroommanagement duiden.
Onderstroommanagement – systemisch werken voor doeners en makers
- Auteur(s): Jan ter Bogt & Siets Bakker
- Uitgeverij: Ter Bogt & Bakker
Leestip van Geert Van Cauwenberge
Ik lees momenteel het boek ‘De AI-revolutie’ van Maarten Sukel, en ik kan het echt aanraden. Dit boek legt immers op een toegankelijke manier uit wat kunstmatige intelligentie is en hoe het ons leven en werk nu al verandert.
Wat ik sterk vind, is dat de auteur het niet alleen over de technologie zelf heeft, maar ook over de vragen die het oproept: wat betekent AI voor onze privacy, carrière en zelfs onze menselijke relaties? Een voorbeeld: de helft van Amerikaanse kinderen tussen 11 en 17 jaar krijgt minstens 237 notificaties per dag (dus elke zeventien seconden). Het zet je aan het denken welke kansen én risico’s AI met zich meebrengt en hoe snel deze nieuwe technologie zich ontwikkelt.
De AI‑revolutie: Hoe kunstmatige intelligentie de maatschappij gaat veranderen (en daar nu al mee bezig is)
- Auteur: Maarten Sukel
- Uitgeverij: Balans
Leestip van Lotte Vanhalst
Het boek ‘A little life‘ (Een klein leven) van Hanya Yanagihara heb ik zeven jaar geleden gelezen en het blijft me nog steeds bij als één van de meest meeslepende boeken die ik ooit gelezen heb. Het verhaal volgt vier vrienden in New York, maar richt zich vooral op Jude, wiens aangrijpende verleden langzaam wordt onthuld.
Yanagihara verwoordt de complexiteit van trauma, vriendschap en liefde op een uitzonderlijk gevoelige manier. De personages zijn goed uitgewerkt en ondanks de zwaarte van het onderwerp blijft het boek boeien van begin tot eind. Een hartverscheurende maar onvergetelijke leeservaring.
A Little Life (Een klein leven)
- Auteur: Hanya Yanagihara
- Uitgeverij: oorspronkelijk Norton (VS); Nederlandse vertaling verschenen bij onder meer Atlas Contact
Leestip van Philip Verhaeghe
Als ondernemer of freelancer moet je dagelijks keuzes maken die verder gaan dan winst en verlies. Welke klanten accepteer je? Hoe ga je om met je concurrentie? Wat doe je als je persoonlijke waarden botsen met je zakelijke belangen?
In zijn boek ‘Morele Intuïtie – Bedrijfsethiek met hoofd én hart‘, biedt Jochanan Eynikel je concrete handvatten voor deze lastige momenten. Het is zeker geen gortdroog ethiekhandboek. Integendeel, het erkent zelfs dat je onderbuikgevoel vaak waardevoller is dan eindeloze pro-en-contra lijstjes. 🙂
Zijn kracht zit in de praktische aanpak: van de “dilemmacirkel” tot simpele stappen om moeilijke beslissingen te nemen. Eynikel laat je inzien dat hoe jij je dilemma’s aanpakt, ook toont wie je werkelijk bent als ondernemer of freelancer.
Dit lijkt me een perfect vakantieboek voor iedereen die wil groeien in authentiek ondernemerschap. Je leest het relaxed in je zetel maar de inzichten en de sterke quotes zullen blijven nazinderen in je toekomstige businessactiviteiten.
Morele Intuïtie – Bedrijfsethiek met hoofd én hart
- Auteur: Jochanan Eynikel
- Uitgeverij: LannooCampus
Je moet ingelogd zijn om een reactie te plaatsen.